تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن

0
70
تاثیر قیمت آهن بر بازار ملک

در ساختمان سازی، بخشی از هزینه‌های ساخت برای خرید مقاطع فولادی در نظر گرفته می‌شود؛ از این رو نوسانات قیمت مقاطع فولادی می‌تواند تاثیر چشمگیری بر قیمت افزایش مسکن داشته باشد.

مجله آسمان به نقل از سایت خبرگزاری ایسنا می گوید:

بنابر اعلام اصفهان آهن، تیرآهن یکی از مهمترین مقاطع در ساختمان سازی است، به همین دلیل افزایش قیمت این محصول، می‌تواند باعث اختلاف قیمت زیادی در هزینه اجرا و ساخت ساختمان شود. در ادامه می‌خواهیم در مورد تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن صحبت کنیم.

طبق آمار ارائه شده توسط انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۸، ایران جایگاه ۱۰ام تولید فولاد در جهان را داشته و در میان کشورهای خاورمیانه اولین تولیدکننده فولاد به‌حساب می‌آید. بازار آهن آلات ایران همواره یکی از مورد توجه ترین بازارهای اقتصادی کشور بوده و برای فعالان اقتصادی به‌ویژه در حوزه مسکن بسیار حائز اهمیت است.

تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن

با وجود این که کشور ما سرشار از منابع غنی سنگ آهن است، اما به دلیل شرایط سیاسی کشور و تحریم‌ها، قیمت مقاطع فولادی نوسانات زیادی دارد و ثابت نیست. همچنین عوامل مختلفی مانند قیمت ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت آهن آلات دارند. افزایش قیمت مقاطع ساختمانی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد.

در تاثیر مستقیم، با افزایش قیمت فولاد، مشتقاتی مانند پروفیل، درب و پنجره، ورق، لوله و اتصالات هم گران‌تر می‌شوند و همین مسئله در افزایش قیمت نهایی مسکن تاثیر گذار است.

اگر هم بخواهیم نگاهی به تاثیر غیر مستقیم قیمت آهن بر بازار مسکن داشته باشیم، باید بگوییم که این موضوع می‌تواند به صورت غیرمستقیم بر سایر مصالح ساختمانی مانند آجر، سیمان و غیره تاثیر داشته باشد و باعث افزایش قیمت مسکن شود.

البته باید این موضوع  را در نظر داشته باشید که وقتی دلیل افزایش قیمت آهن آلات، تحریم باشد، پس قطعا سایر مقاطع فولادی هم دچار افزایش قیمت خواهند شد و همین موضوع باعث به وجود آمدن وضعیت نامناسبی برای مسکن خواهد شد. بنابراین برای افرادی که در حوزه‌های ساختمانی سرمایه گذاری می‌کنند، پیش بینی قیمت مقاطع فولادی امری مهم و ضروری است.

تحلیل و پیش بینی مقاطع فولادی برای بسیاری از افرادی که در حوزه‌های ساختمانی فعالیت دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است. این تحلیل و پیش بینی به افراد امکان می‌دهد که بتوانند خرید حرفه‌ای و مطمئن‌تری داشته باشند.

در کشور ما، سالیانه ۱۵ میلیون تن محصولات فولادی تولید می‌شود که ۷ میلیون تن از این تولیدات توسط بخش خصوصی و مابقی توسط بخش دولتی انجام می‌شود. گران شدن مصالح ساختمانی یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت مسکن است.

این افت بازار مسکن در نهایت باعث نوسان قیمت آهن آلات خواهد شد و از طرفی کلیه افرادی که در زمینه‌ ساختمان سازی فعالیت دارند، به این باور برسند که این عرصه برای سرمایه گذاری غیر قابل اعتماد است.

با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن قیمت آهن آلات و تاثیر آن بر بازار مسکن، اگر قرار است که در این حوزه سرمایه گذاری داشته باشید، باید خودتان را برای ریسک بالا آماده کنید. البته طبق نظر کارشناسان، ریسک کم در بازار طلا و بورس، رشد بیشتری را نسبت به بازار مسکن تجربه خواهد کرد.

به عنوان مثال در هفته چهارم آذرماه، با متوسط قیمت پایانی ۱۱۶ هزار و ۵۲۲ ریال در هر تُن، تأیید شد. این قیمت، ۱۰.۴۳ درصد نسبت به قیمت پایه و ۳.۶۹ درصد نسبت به نرخ نهایی هفته‌ی گذشته، بیشتر بود و همین موضوع در قیمت نهایی مسکن در این دوره تاثیرگذار است.


شاید خواندن این مطلب هم برای شما مفید باشه

 چه عواملی  بر ارزش ملک تاثیر گذار می باشد؟


به صورت کلی چه عواملی بر روی قیمت نهایی مقاطع فولادی تاثیرگذار هستند؟

قیمت ارز

قیمت ارز یکی از مهمترین عواملی است که در تعیین  قیمت نهایی مقاطع فولادی تاثیر گذار است. بخش قابل توجهی از فولاد موجود در بازار کشور از طریق محصولات وارداتی تامین می‌شود، به همین دلیل قیمت ارز به صورت مستقیم بر قیمت فولاد تاثیرگذار است.

قیمت نفت

نفت به عنوان عنصر حیاتی برای واحدهای تولیدی محصولات فولادی است. افزایش قیمت نفت می‌تواند باعث افزایش قیمت انواع آهن آلات شود.

عرضه و تقاضا

همان طور که می‌دانید، هر چقدر که محصولات بیشتری در بازار موجود باشد و تقاضا کمتر باشد، قیمت‌ها بالطبع کاهش خواهند یافت و بالعکس هر چقدر تقاضا بیشتر و عرضه کمتر باشد، شاهد افزایش قیمت محصولات خواهیم بود.

با این حال، اگر در یک مقطع زمانی تقاضای بازار افزایش پیدا کند، به صورت مستقیم باعث بالا رفتن قیمت مقاطع و در نتیجه افزایش قیمت آهن آلات می‌شود.

در هفته‌های اخیر،  نبود تقاضای واقعی برای خرید مقاطع فولادی، باعث کاهش قیمت این محصولات شد. با این روند، می‌توان نتیجه گرفت که این وضعیت، باعث ثبات قیمت محصولات فولادی در هفته‌های بعدی شود.

در نهایت سرنوشت بازار مسکن به چه صورت خواهد شد؟

به علت نوسانات در قیمت ارز، تحریم‌ها و موارد دیگر، باعث شده که نتوان تصمیم قاطعی در مورد وضعیت بازار مسکن گرفت. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که همچنان شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود و این موضوع به دلیل بی ثباتی موجود در قیمت دلار و تحریم‌های احتمالی است.

نتیجه‌گیری نهایی

به صورت کلی می‌توان گفت تغییر قیمت مسکن به علت گرانی مصالح ساختمانی است. با وجود همه موارد گفته شده، اگر بستری فراهم شود تا همه تولیدکنندگان مقاطع فولادی در بخش‌های دولتی و خصوصی میزان تولید را افزایش دهند تا به نوعی از ضرر به بازارهای داخلی جلوگیری شود.

منبع:

ایسنا

چقدر این مطلب برات مفید بود؟
5 (1)
مقاله قبلیتغییر شرط ثبت‌نام دانشجویان انصرافی روزانه در کنکور ۱۴۰۰
مقاله بعدیمشخصات درب ضد سرقت چیست؟

نظر دهید:

Please enter your comment!
Please enter your name here