آیا قیمت مسکن کاهش خواهد یافت

0
20
کاهش قیمت در بازار مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: با ثبت اطلاعات مربوط به مالکیت در سامانه اسکان و املاک و شناسایی خانه‌های خالی، بازار مسکن برای موسساتی که تا هزار واحد خانه خریده و برای سرمایه‌گذاری خالی نگه داشته‌اند پر ریسک شده و بازار مسکن از پول‌های سرگردان خالی می‌شود.

مجله آسمان به نقل از همشهری آنلاین گفت:

«محمد اسلامی»  در حاشیه جلسه هیات دولت درباره بازار مسکن و برنامه دولت برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی، افزود: بازار دچار التهاب است و قیمت‌های واقعی نیست، امیدواریم شرایط التهابی و حباب‌گونه از بازار کشور رخت بربندد و مردم شاهد ثبات قیمت‌ها در بازار باشند.

وی گفت: نهادهای مسکن هم متاثر از شرایط بازار دچار تحول قیمتی شده است و امید داریم با رفتن به سمت ثبات بیشتر شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

اسلامی ادامه‌داد: باید بتوانیم برنامه جامع مسکن را با اطلاعات دقیق و واقعی طرح‌ریزی کنیم تا دولت همه ساله بداند برای چند واحد مسکونی باید برنامه‌ریزی کند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، اکنون هرآنچه در برنامه ششم به عنوان وضعیت مسکن آمده یا حتی در برنامه جهش تولید مسکن که در مجلس تصویب شده، همه بر اساس تحلیل و نه اعداد ثبتی و آماری است.

وی بیان‌داشت: طرح جدیدی که بر اساس ماده ۵۴ در قانون مالیات مستقیم تثبیت شده، این شرایط را به وجود میآورد تا ثبت وضعیت سکونت را به صورت واقعی داشته باشیم؛ بر این اساس با ثبت اطلاعاتی که از ۱۹ فروردین در سامانه املاک و اسکان آغاز شده است وضعیت سکونت و مالک و مستاجر را به دست می آوریم و بعد هم می‌توانیم راحت‌تر برای عرضه و تولید مسکن برنامه‌ریزی کنیم.

اسلامی اضافه‌کرد: نکته دوم، پول‌هایی است که وارد بازار مسکن شده و التهاب ایجاد کرده است، موسساتی که تا هزار واحد خانه خریداری ‌کردند تا رشد کنند و تبدیل به سرمایه بزرگتر شوند.

وی اظهار داشت: دولت از ابتدا در تلاش بود با بازدارندگی و مالیات سنگین بازار مسکن را برای سرمایه‌گذاران پر ریسک کند تا سرمایه‌ها برای ساخت و ساز مسکن و نه احتکار آن، هزینه شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با مشارکت مردم و ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان که منافع عمومی در آن نهفته است، دولت چشم‌داشتی به منبع مالیاتی خانه‌های خالی ندارد، این پول‌ها برای صندوق تامین مسکن می‌رود و در خدمت مردم خواهد بود و امیدواریم از این طریق مسکن از کالای سرمایه‌ای فاصله بگیرد و قیمت‌ها متعادل‌تر شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی شناسایی شده و فهرست آنها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است. مسوولان معتقدند با اقدام تکمیلی ثبت‌نام مردم در سامانه املاک براساس قانون جدید، تلاطم در بازار مسکن فروکش کرده و مردم آسایش پیدا خواهند کرد.

 

چقدر این مطلب برات مفید بود؟
0 (0)
مقاله قبلیمعرفی بلوار کوهک منطقه 22 تهران
مقاله بعدیانتخابات ریاست جمهوری 1400 چه تاریخی است

نظر دهید:

Please enter your comment!
Please enter your name here