5 دلیل شکست در بازار مسکن

0
60
دلایل شکست در بازار مسکن

عجله

وای که این عجله کار دست آدم میدهد.ملکی را دیده اید و تقریباً پسندیده اید و اما در نتیجه فشارهای عوامل بیرونی نظیر واسطه ای که میگوید  اگر امشب معامله نکنید فردا معامله میشود.قافیه را میبازید و بدون بررسی های دقیقتر تن به معامله میدهید.
تمام جوانب امر را بررسی کنید و سپس اقدام کنید خیلی  بیشتر از مدت زمانی که به بررسی برای خرید پوشاک میپردازیم باید به بررسی ملک مناسب بپردازیم.

خوشبینی بیش از حد

زمانهای قید شده در قرارداد ها برای انجام تعهدات بر مبنای حدس و گمان و تخمین انجام میشود در برخی از مواقع فروشندگان به دلیل عجله در دریافت مبالغ مربوط به زمان تنظیم سند،تعهداتی را امضا میکنند که خارج از توان آنها بوده و ممکن است ضررهای عجیب و غریبی به آنها وارد کند.از جمله اینها:

  • در خصوص خوشبینی به انجام تعهدات مربوط به اشخاص ثالث مثل ادارات ثبت(صدور اسناد تکبرگی)،دارایی(صدور مفاصا حساب مالیات نقل و انتقال) و شهرداری در تخمین مدت زمان لازم برای صدور گواهی ها و مفاصا حساب ها.
  • خوشبینی در خصوص دریافت کمک ها و وام های متفرقه و وصول طلب ها از اشخاص
  • خوشبینی در خصوص بازپسگیری مبلغ قرض الحسنه از صاحبخانه راس زمان مقرر

ببنابراین پیش از دادن هر نوع تعهد در خصوص موارد فوق،روی هریک از زمان های لازم ،شرایط پیشبینی نشده و احتیاطی در نظر گرفته و تمهیدات لازم را بیندیشید.

 گرفتاری در دام اوکازیون‌ها

برخی از افراد وقتی متوجه می‌شوند که یک ملک از قیمت بسیار پایینی برخوردار است، تصور می‌کنند که یک ملک اوکازیون پیدا کرده‌اند. در صورتی که در بسیاری از مواقع علت این قیمت پایین مشکلات موجود در ملک می‌باشد که از چشم مشتریان پنهان مانده است. پس قطعا با چنین معاملات مسکن نه تنها سود نمی‌کنید بلکه متضرر هم خواهید شد. مثلا ممکن است ملکی را پیدا کنید که در اطرافش پروژه‌های مزاحم وجود دارد و یا در رهن بانک است و یا از دسته املاک موقوفی، وراثتی و یا وکالتی به شمار می‌رود. چنین مواردی شاید قیمت پایینی داشته باشند، اما موارد اوکازیون به حساب نمی‌آیند. با چنین معامله‌هایی قطعا دچار دردسر بزرگی خواهید شد.

تصور کنید ملکی به شما پیشنهاد می‌شود که در رهن بانک قرار دارد و دعوی برای وصول شدن مطالبات بانک به دادگاه خوانده شده است. در صورتی که به دلیل بدهی و با هدف وصول بدهی این ملک به مزایده گذاشته شود، مبلغی  حداقل ۳۰ درصد پایین تر از املاک مشابه خواهد داشت. اگر چه این ملک مبلغ پایینی دارد اما به آن ملک اوکازیون نمی‌گویند!

این نکته را به یاد داشته باشید که املاکی که به معنای واقعی کلمه اوکازیون باشند، در مدت زمان بسیار کوتاهی به فروش خواهند رفت. بی شک املاکی که ماه‌ها و یا سالها در انتظار فروش هستند، املاک اوکازیون به حساب نمی‌آیند.

عدم آگاهی به حقوق و رودربایستی

شما به عنوان یکی از طرفین معامله حق و حقوقی دارید که باید ادا شود و از آنها بهره برداری کنید.رودربایستی ،آفت اغلب معاملات ملکی است.این را بدانید که بزرگترین معامله زندگیتان را انجام میدهید و بنابراین از ریسک کردن به شدت اجتناب کرده و موارد زیر را مطالبه کنید،حقوقی مثل:

  • اصل سند ملک را شخصا و بدون رودربایستی رویت کنید
  • مدارک هویتی مالک را شخصا و بدون رودربایستی کنترل کنید
  • هرآنچه که سوال دارید را بدون رودربایستی و خجالت بپرسید
  • قبل از خرید با همسایه ها گپ و گفتی داشته باشید
  • وضعیت مالی و نحوه تامین وجه معامله را از خریدار بپرسید.
  • موارد مربوط به التزام خریدار و فروشنده را به طور جدی در قراردادتان بگنجانید.

اعتماد بیجا

اگر قصد معامله مسکن دارید، باید اعتماد را کنار بگذارید. حتی اگر طرف دیگر قرارداد برادر شماست، به دلیل اعتماد به وی از حقوق خود نگذرید! در هر مرحله‌ای از معامله که قرار دارید، بایت هر پرداختی که انجام می‌دهید، از طرف مقابل خود رسید دریافت کنید. این را هم بدانید که تمای اسناد مرتبط باید در حضور شما امضا شوند. نکته دیگری که باید به آن توجه شود، این است که هیچ گاه قرارداد خود را نزد مشاور املاک باقی نگذارید. این کار می‌تواند عواقب بدی برایتان داشته باشد.

منبع: وکیل اول

چقدر این مطلب برات مفید بود؟
5 (1)
مقاله قبلیزمین بخرم یا آپارتمان
مقاله بعدیدوران رکود بهترین زمان برای خرید خانه

نظر دهید:

Please enter your comment!
Please enter your name here