ژن نئاندرتال شمشیر ۲ لبه در برابر کووید-۱۹

0
67
بیکاری کرونا

محققان در مقاله‌ای که در مجله‌ی مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده می‌گویند که ژن نئاندرتال هم می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به کووید-19 شدید و هم باعث کاهش آن شود.

مجله آسمان به نقل از خبرفوری گفت:

سال گذشته محققان موسسه‌ی کارولینسکای(Karolinska) سوئد و موسسه‌ی انسان‌شناسی تکاملی مکس پلانک(Max Planck) در لایپزیگ آلمان نشان دادند که یک عامل ژنتیکی خطرزا برای ابتلا به کووید-۱۹ شدید از اجداد نئاندرتالمان(Neandertal) به ما به ارث رسیده است. اکنون همان محققان در مقاله‌ای که در مجله‌ی مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده می‌گویند که نئاندرتال‌ها نوعی ژن محافظت کننده در برابر کووید-۱۹ نیز دارند.

نیمی از مردمی که خارج از آفریقا زندگی می‌کنند نوعی از ژن نئاندرتال‌ها را دارند که خطر ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ و بستری شدن را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

برخی افراد بعد از ابتلا به کووید-۱۹ به شدت مریض می‌شوند در حالی که بعضی دیگر بیماری خفیف می‌گیرند و بدون علامت هستند. علاوه بر عوامل خطرزایی مثل سن بالا و دیابت، تنوع ژنتیکی نیز می‌تواند افراد را در برابر این ویروس حساس‌تر و یا مقاوم‌تر کند. یک عامل ژنتیکی خطرزا بر روی کروموزوم ۳ قرار دارد و می‌تواند باعث افزایش نارسایی تنفسی و حتی مرگ شود.

هوگو زبرگ(Hugo Zeberg) و وانته پابو(Svante Pääbo) از موسسه‌ی کارولینسکای و مکس پلانک سال گذشته کشف کردند که این عامل خطر از نئاندرتال‌ها به ما رسیده است.

اکنون تحقیقات نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها ژن محافظتی نیز برای ما باقی‌گذاشته‌اند. آن‌ها بخشی از کروموزوم ۱۲ را یافتند که ۲۰ درصد احتمال بستری شدن در اثر ویروس را کاهش می‌دهد. ژن‌های این منطقه “OAS” نام دارند و فعالیت آنزیمی را تنظیم می‌کنند که باعث تخریب ژنوم‌های ویروس می‌شود و به نظر می‌رسد آنزیم‌های مربوط به نئاندرتال‌ها این کار را بهتر انجام می‌دهند.

هوگو زبرگ محقق گروه علوم اعصاب موسسه‌ی کارولینسکای می‌گوید: این تحقیقات نشان می‌دهد که ژن‌های به ارث رسیده از نئاندرتال‌ها یک “شمشیر دو لبه” است. آن‌ها به ما ژن‌هایی داده‌اند که هم می‌توانیم آن‌ها را لعنت کنیم و هم می‌توانیم ازشان تشکر کنیم.


شاید به خواندن این مطلب هم علاقه داشته باشید:

چجوری بفهمیم کلسترول خون داریم؟


 

این تحقیقات همچنان نشان داد که ژن‌های محافظت کننده پس از عصر یخبندان به شدت افزایش یافته و به همین دلیل اکنون نیمی از افراد خارج از آفریقا این نوع ژن را دارند.

وانته پابو مدیر موسسه‌ی انسان‌نشاسی تکاملی مکس پلانک می‌گوید: جالب است که این نوع ژن نئاندرتال‌ها در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد.این موضوع نشان می‌دهد که این ژن در گذشته ژن مطلوبی بوده است. همچنین این موضوع که ژن‌های مختلف نئاندرتال‌ها تاثیرات کاملا معکوس بر روی کووید-۱۹ می‌گذارند بسیار جالب است. امروزه سیستم‌ایمنی آن‌ها ما را هم به طور مثبت و هم منفی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع:خبرفوری 

چقدر این مطلب برات مفید بود؟
5 (1)
مقاله قبلیپیش ‌بینی بورس هفته اول اسفند
مقاله بعدیپیش‎بینی مهم یک کارشناس از آینده بورس/دوره رشد آغاز می‌شود

نظر دهید:

Please enter your comment!
Please enter your name here