واک این کلوزت چیست؟ کاربرد اصلی آن چگونه است

0
851

واک این کلوزت چیست؟

اول از همه و قبل از پرداختن به این که واک این کلوزت چیست باید به تلفظ صحیح کلوزت توجه داشت و این که باید آن را «کلازِت» خواند. نام و نشان واک این کلوزت (Walk in Closet) شاید بسیاری را به سمت و سوی این ایده بکشاند که خاستگاهی غیر ایرانی دارد اما واقعاً این‌گونه نیست. در دهه‌های قبل اتاقی تحت عنوان گنجه در خانه‌های ایرانی وجود داشت که تقریباً همین کاربرد را داشت و از آن به عنوان نگهداری لباس‌ها استفاده می‌کرده‌اند. واک این کلوزت گاهی کلوزت روم یا اتاق کمد لباس هم خوانده می‌شود.

کلوزت به معنای قدم زدن در کمد لباس که ترجمه و برگردان صحیح آن به زبان فارسی، اتاق تعویض لباس گفته می‌شود یعنی جایی که فرد می‌تواند کلیه لباس‌ها، کیف و کفش و هر آنچه مربوط به ظاهر و پوشش آن است را در اتاق نگهداری و در زمان مورد نیاز آن‌ها را انتخاب و متناسب با آن روز را بپوشد.

واک این کلوزت

کاربرد واک این کلوزت یا کلوزت روم

بعد از پاسخ به پرسش واک این کلوزت چیست بد نیست به کاربردهای آن هم بپردازیم. کلوزت از آنجایی که یک اتاق لباس است، پس کاربرد اصلی آن نگهداری لباس‌های اعضای خانواده است. کلوزت اغلب در اتاق خواب‌ها تعبیه می‌شوند. اگرچه در بعضی از خانه‌ها کلوزت در فضای مشترک اعضای خانواده طراحی و ساخته می‌شوند.

ابعاد واک این کلوزت

واک این کلوزت، یک کمد بزرگ است. ابعاد و اندازه اتاق لباس یا کلوزت باید حداقل به‌گونه‌ای باید که فرد بتواند به راحتی در آن قدم بزند و لباس بپوشد. واک این کلوزت اغلب باید اندازه‌ای بیشتر از 6 متر داشته باشند.

در برخی از موارد در کلوزت ‌هایی که بزرگ‌تر هستند در مرکز آن‌ها از کمد یا دراور جزیره که همان کلوزت جزیره هم گفته می‌شود استفاده می‌نمایند که هم به جادارتر شدن فضای اتاق کمک نموده و همچنین می‌توان به عنوان یک میز یا یک سکو از آن هم استفاده کرد که حضورش در کلوزت خالی از لطف نیست.

طراحی واک این کلوزت

بعد از پرداختن به اینکه این نوع کمد  چیست و چه کاربردی دارد، بد نیست در مورد طراحی این اتاق‌ها هم نکاتی را بازگو کنیم. اتاق لباس یا کلوزت روم به روش‌های مختلف و بسته به جنسیت و نیاز افراد طراحی و چیدمان می‌شود.

به منظور طراحی و قفسه‌بندی لازم است به ابعاد استاندارد لباس یا کفش برای قرارگیری در قفسه و سهولت در برداشتن آن‌ها، در نظر گرفتن ارتفاع مناسب برای جلوگیری از چروک شدن برای لباس‌های بلندتر و یا ارتفاع قفسه‌های بالایی برای در دسترس بودن توجه کرد.

این نوع کمد باید دارای نور مناسب و کافی باشد. از طرفی هم باید دارای یک نشیمن کوچک در مرکز یا قسمتی برای نشستن و پوشیدن کفش و یا استراحتی کوتاه برای انتخاب لباس باشد. در بعضی از این نوع کمد ها قسمتی به میز توالت یا کنسول اختصاص یافته که بیشتر در اتاق‌های لباس مشترک برای زوج یا اتاق مختص خانم‌ها بیشتر کاربرد دارد. همین‌طور آینه قدی در مکانی مناسب بدون انعکاس و دارای زاویه مناسب نیز از الزامات چیدمان این اتاق محسوب می‌شود.

انواع کمد واک این

واک این کلوزت

طراحی  به منظور استفاده حداکثری از فضا بسیار مهم است. بر اساس شکل هندسی انواع مختلفی از این اتاق لباس یا کلوزت روم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

  • یک اتاق لباس اِل (L) شکل؛ این نوع از اتاق لباس دو دیوار اتاق را اشغال می‌کند و امکان حرکت در فضا را فراهم می‌آورد.
  • یک اتاق لباس یو (U) شکل؛ این نوع از اتاق لباس برای حداکثر ذخیره‌ سازی، سه دیوار را اشغال می‌کنند.
  • یک اتاق لباس مستقیم و خطی؛ این نوع از اتاق لباس استفاده هم‌ زمان برای دو نفر را ممکن می‌سازد و برای فضاهای کوچک مناسب‌تر است.

مدل جدید و مدرن  بزرگ

نقشه و اندازه بعضی واحد بعضی خانه‌ها اجازه طراحی و اجرای واک این کلوزت در اندازه‌های بزرگ‌تر را می‌دهد. در زیر چند ایده و مدل از کلوزت‌های بزرگ آورده شده است.

چقدر این مطلب برات مفید بود؟
5 (2)
مقاله قبلیبازار مسکن و ثبتی قیمت آن! پشت پرده افزایش قیمت مسکن چه میگذرد
مقاله بعدیببینید : تصاویر منتشر نشده برای اولین بار ؛ لحظه فرار شاه از ایران

نظر دهید:

Please enter your comment!
Please enter your name here