خرید خانه بهتر است یا اجاره خانه؟ کدام سوددهی بالاتری دارد

0
47

خرید ملک یا اجاره خانه؟

خرید خانه یا اجاره خانه؟! زندگی کردن در خانه ای که برای خودتان باشد اهمیت دارد؟ یا برایتان فرقی نمی کند که در ملک اجاره ای زندگی کنید؟البته می توان تصور کرد که همه ی ما علاقه داریم که در محلی ثابت زندگی کنیم، خانه ای داشته باشیم که کاملا در اختیار خودمان باشد.به دلخواه خود معماری داخلی آن را عوض کنیم یا دیوارها را با سلیقه خودمان رنگ بندی کنیم.اما همیشه زندگی طبق خواست ما پیش نمی‌رود.

عوامل زیادی در پاسخ دادن به سوال خرید یا اجاره خانه موثرند و نمی‌توان یک فرمول ثابت برای همه افراد ارائه داد. در این مطلب قصد دارم برخی ویژگی‌های خرید و اجاره خانه را برای شما توصیح دهم.

صاحب خانه یا مستاجر؟

خرید یا اجاره خانه علاوه بر شرایط خاص هر فرد به سلیقه و طرز نگرشآن فرد نیز مرتبط است. این مطلب صرفا مقایسه‌ای بین مزایا و معایب خرید یا اجاره خانه است.

خرید ملک

خرید خانه یکی از تصمیمات مهم و حساسی است که در طول زندگی با آن مواجه خواهید شد. چراکه سرمایه‌ای که را با زحمت و طی سالیان طولانی اندوخته‌اید، باید برای خرید خانه صرف کنید.

اگر قصد خرید خانه دارید این نکات را در نظر بگیرید:

خرید ملک با توجه به شرایط مالی شما

به عقیده من اگر قصد خرید خانه را دارید باید شرایط مالی و اقتصادی شما در حالت با ثباتی باشد. شغل مشخصی داشته باشید و حدود درآمد خود را بتوانید با اطمینان نسبی پیش‌بینی کنید.

خرید خانه هیچ‌گاه ساده نیست و هزینه زیادی بابتش باید پرداخت کنید.گاه این خرید احتمالا شما را وادار به گرفتن وام و یا قرض کردن از اطرافیان کند. بنابراین ثبات مالی برای شما اهمیت زیادی دارد.

من به عنوان مربی مالی همیشه به شما توصیه می‌کنم از بدهکار کردن خود پرهیز کنید. پس‌اندازی که به ان سودی تعلق نگیرد برای شما نفعی نخواهد داشت و دریافت وام هم شما را بدهکار خواد کرد. انتخاب درست، هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری است. به این ترتیب طی چندین سال با سرمایه اولیه کمِ خود می‌توانید خانه مناسبی تهیه کنید.

خرید ملک با توجه به شرایط اقتصادی

خرید خانه

اگر پول لازم برای خرید خانه را دارید و محله و خانه مورد نظرتان را هم انتخاب کردیده‌اید، شرایط کلی اقتصادی را نیز بسنجید.

خرید مسکن هم مثل هر خرید دیگری زمان خوب و بد دارد. ممکن است در زمان خاصی از نظر شریط اقتصادی جامعه، نیاز باشد برای مدتی صبر کنید. تا بازار از تنش‌ها و افزایش قیمت‌های کاذب آرام شود و معاملات به ثبات خاصی برسد.

یا ممکن است برای مدت طولانی بازار مسکن دچار رکود شود و شما بتوانید به سرمایه خود سرمایه‌گذاری بهتری انجام دهید و خانه بهتری تهیه کنید.

نقش مربی مالی در چنین شرایطی مشخص می‌شود. شناخت از سرمایه‌گذاری و دانش مالی می‌تواند به شما کمک کند.

برای خرید ملک وقت کافی اختصاص بدهید

خرید خانه علاوه بر سرمایه نیازمند وقت و انرژی کافی هم است.با حوصله کامل و تمرکز کافی به دنبال خرید خانه بروید.

تمام سایت های مربوط به خرید خانه را جستجو کنید و از جدیدترین اخبار و اطلاعات روز با خبر شوید.

به دنبال مشاور املاک معتبر و حرفه‌ای باشید تا با جست‌و‌جوی کافی و دقت بیشتر اقدام به خرید خانه‌ی مناسب کنید.

اگر وقت کافی برای خرید خانه ندارید اینکار را به یکی از دوستان یا آشنایان مورد اعتماد خود بسپارید، این خرید یکی از مهم‌ترین خریدهای زندگی شماست آن را جدی بگیرید.

سوال‌های پیش از خرید

همانطو رکه قبلا اشاره کرده بودم، قبل از هر خریدی باید سوالاتی را از خود بپرسید. سوال‌هایی مثل اینه آیا الان زمان مناسبیبرای خرید است؟ آیا پول کافی برای این خرید دارید؟ و…

قبل از خرید به خوبی اولویت زندگی خود را بررسی کنید. هدفتان از خرید ملک چیست؟ قبل از خرید همه جوانب را به خوبی بسنجید.

خرید ملک، تغییری بزرگ در زندگی شماست

خرید ملک از لحاظ مالی و روانی تغییرات بزرگی را در زندگی شما ایجاد می‌کند،

خودتان را برای این تغییرات آماده‌ کنید. ممکن است برای مدتی زندگی شما دچار تغییراتی شود. اگر برای خرید خانه خود را بدهکار کرده باشید این تغییرات بیشتر هم خواهد شد. باید برای مدت بیشتری صرفه‌جویی و مدیریت هزینه داشته باشید.

این صرفه‌جویی و مدیریت هزینه با برنامه‌ریزی درست می‌تواند شما را ساده‌تر به خانه دلخواهتا برساند.

مزایای خرید ملک

تصمیم‌گیری به عهده خود شماست

وقتی که صاحب‌خانه باشید هر زمان که دلتان بخواهد می‌توانید تغییرات دلخواه خود را انجام دهید.

دکور را به سلیقه خودتان بچینید و رنگ‌بندی دیوارها و وسایل را به هر رنگی که علاقه دارید تغییر دهید.

خاطرتان آسوده خواهد بود

داشتن خانه شخصی آسودگی خاطر را برای شما به ارمغان خواهد آورد. البته این به شرطی است که چندان اهل ریسک کردن نباشید، در غیر این صورت شاید سرمایه شما با سرمایه‌گذاری چندین برابر قیمت خانه‌‌ای که مالک آن هستید شود.

کاهش هزینه‌ها

نپرداختن اجاره ماهانه شاید بزرگ‌ترین ویژگی مثبت خرید خانه باشد. مبلغی ک با آن می‌توانید برای آینده خود سرمایه‌گذاری کنید.

آرامش بیشتر، استرس کمتر

وقتی در خانه‌ای زندگی می‌کنید که متعلق به شماست، از فشار و تنش‌های روانی مانند؛ پرداخت اجاره خانه ، جابجایی، تورم و افزایش قیمت های سالیانه به دور هستید.

معایب خرید خانه

خرید خانه همیشه سرمایهگذاری خوبی نیست. این برخلاف تصور عموم است که مسکن را سرمایه‌گذاری مطمئنی می‌دانند. اگر قصد شما از خرید خانه کسب سود در کوتاه‌مدت باشد، گزینه خوبی را انتخاب نکرده‌اید.

بطور کلی مسکن جزء گزینه‌های خوب سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود ولی در بلندمدت نه در کوتاه‌مدت. نکته بعدی اینک اگرقصد شما از خرید مسکن صرفا کسب سود باشد، گزینه‌های بهتری هم برای شما وجود دارد.

نمودار مقایسه بازارهای سرمایه‌ای در ۲۰ سال گذشته شاید بتواند در تصمیم‌گیری ب شما کمک کند.

هزینه‌های پیش‌بینی نشده

اگر صاحب خانه هستید باید آمادگی لازم برای هزینه‌های پیش‌بینی نشده را داشته باشید. ممکن است لوله‌کشی دچار مشکل شود، مجبور به پرداخت مالیات و عوارض شهرداری شوید و.. بدون شک پرداخت تمام این هزینه‌ها به عهده‌ی صاحب خانه است در نتیجه همیشه برای بروز این اتفاق‌ها آماده باشید و سرمایه‌ای برای روز مبادا خود داشته باشید.

نکاتی که به آن اشاره کردم بخشی از مزایا و معایب خرید خانه بود. خرید یا اجاره خانه کاملا به سلیقه و شرایط شما بستگی دارد.

اگر فردیریسک‌پذیر هستید می‌توانید با سرمایه‌گذاری درست و اصولی، سرمایه خود را افزایش دهید. در مقابل اگر فردی هستید که ریسک زیادی را نمی‌پذیرید، خرید خانه می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

در ادامه به بررسی شرایط اجاره خانه خواهیم پرداخت. معایب و مزایای اجاره نشینی را برای شما شرح خواهم داد و در نهایت ب جمع‌بندی موضوع خواهیم رسید.

چقدر این مطلب برات مفید بود؟
0 (0)
مقاله قبلیخرید ملک و نکاتی که قبل از معامله باید آن را بدانید!
مقاله بعدیتاریخ دقیق اعلام نتایج هشتمین آزمون استخدامی دستگاههای اجرایی سال 99

نظر دهید:

Please enter your comment!
Please enter your name here